Dlaczego ludzie kochają mechaniczne klawiatury komputerowe


Klawiatury mechaniczne mogą zapewnić większy komfort pisania niż popularne klawiatury gumowo-kopułkowe, a ludzie składają swoje własne za pomocą części, które zamawiają online.
Społeczność Reddit dla klawiatur mechanicznych zbliża się do 500.000 abonentów.
Pisanie na maszynie nie powinno boleć. Powinno się czuć dobrze. I powinno być zabawnie.

Zdałem sobie z tego sprawę w 2016 roku i zacząłem się zastanawiać, co może być lepsze niż standardowa klawiatura Apple, której używałem z moim MacBookiem Pro w pracy, i tania klawiatura Microsoft podłączona do mojego komputera w domu.

Zacząłem zwracać większą uwagę na klawiatury. Kiedy odwiedzałem firmy technologiczne, zacząłem przyglądać się temu, co programiści mają na swoich biurkach. Jeden z programistów, którego spotkałem w Pintereście, miał klawiaturę o nazwie DataHand, która pozwalała mu pisać po pięć klawiszy każdym palcem. Rozsadziło mi to głowę.

Wtedy właśnie wpadłem w cudowny świat mechanicznych klawiatur. Różnią się one od zwykłych klawiatur z gumowymi kopułkami, które często są wbudowane w laptopy.

Różnicę widać na tym rysunku, który pokazuje, co czai się pod każdym klawiszem w tradycyjnej gumowej kopułce (po lewej) i mechanicznej klawiaturze (po prawej).

W przypadku klawiatur mechanicznych, każda plastikowa nasadka klawiszy obejmuje fizyczny przełącznik, który porusza się w górę i w dół. Może on być uruchamiany nie tylko po wciśnięciu całego klawisza, ale nawet częściowo w dół. Dzięki temu na tych klawiaturach można pisać szybciej i wygodniej.

Nie zajęło mi dużo czasu, żeby spaść z króliczej dziury.

Zacząłem śledzić dyskusje o klawiaturach na Reddicie. Społeczność MechanicalKeyboards, z 490.000 subskrybentami dzisiaj, ma nowy post do przeczytania co kilka minut. O różnych modelach klawiatur i poszczególnych komponentach dowiedziałem się na specjalistycznych stronach internetowych, takich jak Deskthority i Geekhack, a następnie oglądałem recenzje na YouTube. Na bieżąco śledziłem wydania ciekawych produktów na Drop, stronie handlowej z wydzieloną sekcją poświęconą klawiaturom.

Po miesiącach badań, skończyłem kupować klawiatury od Apple, Corsair, Matias i małej tajwańskiej firmy o nazwie KBParadise. Ale żadna z nich nie była po prostu odpowiednia.

Postanowiłem więc zrobić kolejny logiczny krok i złożyć własną klawiaturę.

Wiedziałem, że chcę walizkę z drewna. I wiedziałem, jakiego typu przełączniki chcę - klony dotykowych przełączników Alps, które emitują zachwycający dźwięk clop-clip, podobnie jak te, które pojawiły się na wysokiej jakości klawiaturach Apple z lat 80. i 90.

Stamtąd udało mi się znaleźć przyciski, które pasują do przełączników w stylu alpejskim i MacOS, i wybrałem kompatybilną płytkę drukowaną i płytkę do umieszczenia pod nimi. Są firmy, które wykonują wszelkiego rodzaju niestandardowe kable USB, i ja też wybrałem jeden z nich. Kupiłem też trochę smaru, który sprawia, że przełączniki poruszają się płynniej w górę i w dół.

Moja dziewczyna dała mi lutownicę, a ja zamówiłem lutowanie. W sumie wydałem ponad 750 dolarów na części do klawiatury i związany z nimi sprzęt do składania wszystkiego razem.

Czekam na niestandardową drewnianą skrzynię na pocztę. W międzyczasie, zacząłem gromadzić części do nowej klawiatury Windows.

Lutownica również przydała się ostatnio, gdy klawisz A na mojej głównej roboczej klawiaturze, Matias z "cichymi" przełącznikami (nie są one idealnie ciche, jak mogą poświadczyć moi koledzy) przestał działać. Zadzwoniłem do producenta, a bardzo miły przedstawiciel obsługi klienta przesłał mi instrukcje dotyczące wymiany przełącznika w domu, wraz z pięcioma nowymi przełącznikami.

Aby zdobyć niezbędne doświadczenie w lutowaniu, zerwałem stary budzik i przećwiczyłem usuwanie i ponowne lutowanie niektórych połączeń na płytce wewnątrz niej. Gdy poczułem się pewnie, zwróciłem się do mojej wadliwie działającej klawiatury.

Zajęło mi to trochę czasu i powąchałem nasze mieszkanie, ale udało mi się wymienić przełącznik i przywrócić klucz A do pracy. To było wspaniałe uczucie osobiście naprawić coś, na czym nie tylko polegałem, ale i kochałem.

Teraz pojawiła się nowa kategoria klawiatur, która pozwala użytkownikom wymieniać się różnymi typami przełączników bez konieczności ich lutowania w dowolnym momencie. Intryguje mnie swoboda, która pozwala mi z łatwością nadać klawiaturze inne odczucia. Kilka dni temu zamówiłem wcześniej jedną z tych klawiatur w małej firmie o nazwie Input Club.

Jeśli moje pierwsze próby zrobienia własnego okazały się w porządku, mogłem zobaczyć siebie robiącego klawiatury dla przyjaciół i wręczającego je w prezencie. Przecież przyjaciele nie pozwalają przyjaciołom pisać na słabych klawiaturach.

Historie za klawiaturami
Nie jestem sama w swojej obsesji.

Marcin Wichary, projektant podczas uruchamiania oprogramowania projektowego Figma, zaciekawił się klawiaturami w 2014 roku po tym, jak zobaczył maszyny do pisania wokół siedziby swojego dawnego pracodawcy, firmy blogującej Medium oraz sal konferencyjnych, które zostały nazwane po maszynach do pisania.

Ma teraz kolekcję ponad 30 klawiatur i czterech maszyn do pisania, ale nie dlatego, że chce na nich pisać - w rzeczywistości nadal pisze na standardowych klawiaturach Apple - ani po to, by je podziwiać. Klawiatury uważa raczej za intelektualny i emocjonalny pościg, który obejmuje historię, projektowanie, inżynierię i inne elementy, a szczególnie interesują go klawiatury "z ciekawymi historiami za nimi".

Na przykład, jest właścicielem bezprzewodowej klawiatury chiclet, która została dostarczona z komputerem domowym IBM PCjr z 1984 roku. Klawiatura ta była szeroko rozpowszechniona - New York Times nazwał ją "niewygodną do wydłużonego pisania" - a IBM zaproponował jej wymianę na model przypominający jego popularne maszyny do pisania Selectric. Jacob Alexander, współzałożyciel Input Club, pomógł mu zaprojektować ją tak, aby mogła być używana z nowoczesnymi urządzeniami, takimi jak telefon z systemem Android. "Mogę być jedyną osobą piszącą na tej klawiaturze w tym tysiącleciu", napisał Wichary w biuletynie z 2017 roku.

 

Inni ludzie bardziej dbają o dźwięk i czucie. Cal Henderson, współzałożyciel i główny technolog w firmie Slack, zgromadził od 30 do 40 klawiatur, które trzyma w szafie w swoim biurze domowym obok zapasowych klawiszy i kabli.

Henderson preferuje klawiatury z klikalnymi klawiszami, takie, które wymagają większej siły nacisku, aby popchnąć je w dół i mają wyczuwalne dotykiem uderzenie, które można poczuć przy każdym naciśnięciu klawisza. Jego przekonanie jest takie, że każde naciśnięcie klawisza powinno być "satysfakcjonujące".

"Zawsze byłam oskarżana o bycie wściekłą maszynistką. Piszę na maszynie bardzo uważnie", powiedział. "Kupuję wysokiej jakości klawiatury, żeby wytrzymały taką karę." On i jego koledzy rozmawiają o klawiaturach i poszczególnych komponentach w wewnętrznym kanale Slack poświęconym klawiaturom mechanicznym. Kanał ten ma ponad 80 członków, powiedział Henderson. Rozmawiano nawet o pasujących do siebie klawiaturach i sneakerach. Ten poziom koordynacji nie jest dla mnie, ale doceniam zaangażowanie.

Główny technolog Microsoftu, Kevin Scott, też ma coś do klawiszy.

Scott powiedział mi, że kiedy był doktorantem na University of Virginia, zaczął mieć problemy z nadgarstkiem z powodu całego programowania i pisania na papierze, a jego doradca zasugerował, że spróbuje klawiatury zwanej Kinesis Advantage. Komfort jest głównym powodem uzyskania Kinesis, nawet jeśli wygląda dziwnie i ma krzywą uczenia się. Ma ona dwa wgłębienia przypominające miseczki zbożowe, po jednym dla każdej ręki, na której można usiąść.

Scott jest zaprzysiężony przez Kinesis od ponad dwóch dekad i ma wiele kopii zapasowych na wypadek, gdyby firma przestała działać. "Mam zapasy pięciu z nich siedzących w szafie, więc jeśli te cztery lub pięć mam przerwę w pracy, nie odejdę bez nich, bo nie wiem, co bym zrobił", powiedział mi.

Niektórzy nabywcy Kinesis uciekli do Model 01 z Keyboardio, firmy prowadzonej przez byłego kierownika programu Microsoft, Jesse Vincenta i jego żonę, Kaię Dekker.

Model 01 powstał po tym, jak Vincent, który kiedyś kupił ergonomiczną Natural Keyboard Elite firmy Microsoft w opakowaniach zbiorczych, nie mógł się przyzwyczaić do misek na Kinesis Advantage. W 2012 roku Vincent postanowił zrobić coś bardziej przystępnego, co nie tylko przyciągnie ergonomiczne kabaczki. Podzielił się postem na blogu ze zdjęciami swoich prototypów na tablicy ogłoszeń Hacker News, które przyciągnęły uwagę ludzi. W 2015 roku on i Dekker rozpoczęli kampanię Kickstarter, a oni zebrali 652.000 dolarów, pięć razy więcej niż szukali i sprzedali 2.125 klawiatur. Dostawy rozpoczęły się w 2017 roku.

Model 1 jest bardziej płaski i przenośny niż Kinesis Advantage, a także tańszy o około 20 dolarów, za 329 dolarów. Wygląda też mniej onieśmielająco, dzięki dwóm pokrytym drewnem symetrycznym jednostkom, które można od siebie oddzielić dla większego komfortu użytkowania.

Vincent i Dekker mają teraz między sobą ponad 50 klawiatur. Nie jest pewien, czy są one przeznaczone do użytku biznesowego, czy też do celów osobistych. "To miłe, bo mogę robić coś, co jest moim hobby", powiedział.

Zapytałem Vincenta, dlaczego wokół klawiatur buduje się ruch, a on opowiedział o tym, jak klawiatura jest narzędziem, którego używa do tworzenia rzeczy i jak spędza z nią tak wiele swojego życia.

"Myślę, że zwłaszcza, że domyślne opcje dla klawiatur stają się coraz gorsze i coraz gorsze, coraz łatwiej zauważyć, że chcesz czegoś lepszego i zacząć myśleć o tym", powiedział. On myśli, że wzrost gier PC pomógł w rozwoju rynku, wraz ze spadkiem cen dla produkcji niskonakładowej.

Vincent był wśród setek osób na spotkaniu klawiatury w San Jose w listopadzie. Powiedział, że jest mały w porównaniu z wydarzeniami, w których brał udział w Japonii i na Tajwanie. Ale dla mnie było to prawie zmysłowe przeciążenie - stoisko za stoiskiem wspaniałych keyboardów. Wichary też tam był i podzielił się faktami na temat różnych prezentowanych modeli.

Był na przykład Northgate OmniKey Ultra z końca lat 80-tych, a Wichary zauważył, że ma on "zamek z przecinkiem". Został on stworzony, aby zapobiec przypadkowemu wysyłaniu znaków mniejszych lub równych w momencie uderzenia przecinka i klucza kropki, niezależnie od tego, czy klucz zmiany jest przytrzymywany. W przypadku maszyn do pisania z wcześniejszych lat, nawet jeśli nie trzymałeś klucza zmiany, przecinek lub kropka pojawiały się za każdym razem, gdy uderzałeś w odpowiadające im klawisze, co ułatwiało dodawanie tych znaków interpunkcyjnych podczas pisania dużych liter. Wichary postrzega "blokadę kropki przecinka" jako łączenie starego i nowego.

Mój poziom wiedzy nie jest prawie tak duży.

I nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek mógł sprawić, by produkcja klawiatury stała się pełnoetatową pracą, tak jak Vincent i Dekker. Myślę, że klawiatury to coś więcej niż tylko sprzęt komputerowy. Czasami zastanawiałem się, ile czasu zajmie centrom handlowym na całym świecie zapełnienie sklepów z klawiaturami.

 

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z firmowymi gadżetami.

Jakie są popularne gadżety reklamowe?
Czy warto inwestować w firmowe gadżety?
Jak przyciągnąć klientów swoimi dodatkami?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@stylgraf.pl

Galeria