Ergonomia biura: jak wybrać i używać mysz komputerową

Jeśli jesteś pracownikiem biurowym, który spędza dużo czasu przy komputerze, prawdopodobnie wiesz, jak to jest mieć dyskomfort w dłoni i nadgarstku od częstego obłożenia.

Wiem, że to wcale nie jest zabawne. Jeśli ból i dyskomfort utrzymują się z czasem, prawdopodobnie dojdzie do urazu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli to nie przekona Cię do prawidłowego wyboru i użycia myszy, szybkie wyszukiwanie w Google obrazów "Carpal tunnel syndrome surgery" powinno wykonać tę sztuczkę.

Wskazówki dotyczące wybierania i używania myszy komputerowej

Jak widać na filmie, istnieje wiele różnych rodzajów myszy komputerowych i rozważań na temat wyboru jednej z nich, która jest odpowiednia dla Ciebie. Znany naukowiec i profesor ergonomii dr Alan Hedge oferuje dziesięć pomocnych wskazówek w sieci Cornell University Ergonomics Web, które zapewniają lepszy wgląd w to, czego należy szukać.

Czytaj również: Jakie urządzenia biurowe są najbardziej popularne?

Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie wskazówek i podsumowanie każdego z nich:

1. Chwyt
Nie trzymaj za mocno myszy! To niepotrzebnie obciąża twoją rękę i nadgarstek. Lekko trzymaj mysz w dłoni i nadgarstku, gdy przewracasz ją po powierzchni obudowy.

2. Mysz od łokcia 
Ważne jest, aby trzymać nadgarstek w neutralnej postawie, więc mysz od łokcia. Jeśli używasz nadgarstka jako punktu obrotu, mikroruchy usuwają nadgarstek z neutralnej postawy.

3. Optymalna pozycja myszy 
Według Hedge'a, jeśli usiądziesz z powrotem na krześle, rozluźnij ramiona, a następnie podnieś dłoń obudowy do góry, obracając się w łokciu, aż dłoń znajdzie się tuż nad poziomem łokcia, mysz powinna być ustawiona gdzieś w tym miejscu.

4. Chroń swój nadgarstek 
Z powyższego filmu wynika, że nacisk kontaktowy na piętę nadgarstka jest częstym problemem większości myszy komputerowych. Zminimalizuj go tak bardzo, jak to tylko możliwe, aby chronić swój nadgarstek.

5. Unikać ograniczania cyrkulacji
Jeszcze raz, unikaj stresu kontaktowego w nadgarstku. Ograniczenie dopływu krwi do dłoni zwiększa ryzyko urazów.

6. Nie używaj podpórki pod nadgarstki 
Badania wykazały, że oparcie nadgarstków zwiększa ciśnienie wewnątrz tunelu nadgarstkowego.

7. Unikaj ograniczania ruchów ramion 
Obudowa od strony łokcia wymaga ruchu ramienia, więc upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na ruch. Jeśli ograniczysz poruszanie ramieniem, zachęci to do trzymania się od nadgarstka, co zwiększy stres i obciążenie.

8. Zachowaj swobodę poruszania się myszy 
Podobnie jak w powyższym punkcie, upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsc na ruch samej myszy.

9. Kształt myszki 
Użyj myszki o symetrycznym kształcie, która pasuje do twojej dłoni i jest tak płaska, jak to tylko możliwe, aby zmniejszyć wydłużenie nadgarstka.

10. Dzielenie się obciążeniem
Jeśli jesteś ambitny, możesz spróbować podzielić się obciążeniem. Oznacza to, że wybierasz konfigurację stacji roboczej, która pozwoli Ci na przełączanie się między prawą a lewą ręką, jak przełącznik w baseballu.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z firmowymi gadżetami.

Jakie są popularne gadżety reklamowe?
Czy warto inwestować w firmowe gadżety?
Jak przyciągnąć klientów swoimi dodatkami?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@stylgraf.pl

Galeria