Przewodnik po zakupie myszy komputerowej

Przeciętny użytkownik komputera spędza kilka godzin dziennie na dotykaniu myszy komputerowej, co czyni ją jednym z najbardziej krytycznych urządzeń peryferyjnych komputera. A jednak niewielu użytkowników komputerów poświęca dużo czasu na zastanawianie się nad myszami, zanim kupi jedno z nich, którego będą używać przez lata. Interesujące może być zapoznanie się z konkretnymi modelami myszy w miejscach podobnych do Review Loft, sprawdź je.

Obecnie użytkownicy komputerów PC mają do wyboru ogromną różnorodność myszy, a także wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem najlepszej dla nich myszy. Każda ręka jest trochę inna, więc ma sens, że różne ręce mogą preferować różne myszy.

Przewodnik ten powinien służyć jako podkład, aby pomóc w znalezieniu najlepszej możliwej osoby towarzyszącej myszy. Przewodnik podzieliliśmy na cztery części w oparciu o cztery główne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze myszy: wygodę, precyzję, układ przycisków i dodatkowe funkcje.

Komfort
Przy zakupie myszy najważniejsze jest, aby mysz dobrze czuła się w dłoni. Jeśli jesteś zadowolony ze swoich doświadczeń, a Twoja ręka jest wygodna w użyciu przez dłuższy czas, to jest to dobra mysz dla Ciebie.

Jest to dość prosta koncepcja, ale istnieje wiele czynników, które wpływają na to, czy mysz czuje się dobrze, czy też nie.

Aby mysz "czuła się dobrze", musi mieć styl chwytania, teksturę, kształt, orientację i wagę, którą preferujesz. Oczywiście, ustalenie tego jest bardzo subiektywne, ale to wszystko są czynniki, o których należy pamiętać przy ocenie różnych myszy.

Kiedy tylko jest to możliwe, zalecamy wykonanie próby z użyciem myszy osobiście przed dokonaniem zakupu, aby upewnić się, że jest ona wygodna dla dłoni i uchwytu. W przypadku, gdy nie ma możliwości wykonania badań osobiście, zalecamy, abyś przynajmniej zrozumiał swój styl uchwytu i spróbował znaleźć opinie osób, które podzielają Twoje preferencje dotyczące stylu uchwytu.

Twój styl uchwytu jest taki, jak wolisz trzymać mysz w dłoni. Poniżej znajduje się krótkie omówienie trzech najbardziej popularnych stylów uchwytu:

Popularne style uchwytów

Wiele myszy zaprojektowano tak, aby można było ich używać z dowolnym rodzajem uchwytu, podczas gdy inne szczególnie dobrze pasują do konkretnego stylu. Jeśli masz preferowany styl, być może najwygodniej będzie używać myszy zaprojektowanych specjalnie dla tego stylu.

Ręka użytkownika w ręku spoczywa całkowicie na myszy, z pełnym kontaktem dłoni z myszą. Jest to najpopularniejszy rodzaj uchwytu i najbardziej wygodny dla większości ludzi, ale poświęcasz trochę dokładności, ponieważ palce nie są w idealnej pozycji do klikania. (Razer DeathAdder jest dobrą myszą do chwytania dłoni).

Chwyt pazurów polega na kształtowaniu dłoni bardziej jak pazur, tak aby koniuszki palców i tył dłoni stykały się z myszą, ale nic więcej. Uchwyt ten jest mniej wygodny niż uchwyt w dłoni, ale pozwala na większą kontrolę i szybsze klikanie, co czyni go bardziej pożądanym u niektórych graczy. (Corsair Raptor M45 dobrze współpracuje z uchwytem pazurów).

Rękojeść na opuszkach palców polega na dotykaniu myszą tylko opuszkami palców, przy czym dłoń opiera się na podkładce. Kształt dłoni jest bardziej naturalny niż pazur, a opuszki palców dają większą kontrolę, ale jest to również najbardziej męczący chwyt dla większości ludzi, ponieważ poruszasz myszą tylko opuszkami palców. (CM Storm Recon jest dobrą myszą do chwytania opuszkami palców).

Kiedy już zrozumiesz swój styl chwytania, masz kontekst do oceny innych czynników wpływających na komfort pracy myszy.

Myszy mogą być również dostarczane z różnymi teksturami powierzchni. Ich plastikowe wykończenie może być twarde, miękkie, szorstkie lub błyszczące. Mogą mieć gumowane powierzchnie, a nawet części metalowe.

Tekstura powierzchni jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, decyduje ona o tym, jak bardzo "chwytna" jest Twoja mysz. Chcesz mieć mysz, którą można łatwo przesuwać lub przesuwać ręką? A może chcesz mieć mysz, która "przykleja" się trochę bardziej do palców, aby nigdy jej nie upuścić, jeśli trzeba ją podnieść i przesunąć?

Po drugie, dłonie ludzi różnie reagują na różne powierzchnie. Niektórzy narzekają, że ich ręce są spocone podczas używania błyszczących myszy. Jedni narzekają, że nie podoba im się uczucie szorstkiego plastiku, podczas gdy inni nalegają.

Niektóre myszy o różnych teksturach powierzchni:

  • Twardy plastik: Logitech G100s
  • Szorstki plastik: Corsair Raptor M45
  • Miękki plastik: Mionix Naos 7000
  • Błyszczący plastik: Microsoft Wireless Mouse 3500
  • Gumowane boki: Razer DeathAdder
  • Części metalowe: Logitech G502

Tekstura powierzchni jest bardzo osobistym wyborem. Jeśli to możliwe, udaj się do sklepu, poczuj różne myszy, trzymaj umysł z dala od rynny i wybierz mysz z teksturą powierzchni, która jest dla Ciebie dobra.

Twoja dominująca ręka - czy jesteś praworęczny czy leworęczny - może również wpływać na wybraną przez Ciebie mysz. Orientacja odnosi się do kształtu myszy dla ręki. Prawie wszystkie myszy będą miały jedną z dwóch orientacji: Praworęczna, lub oburęczna. Myszy praworęczne, takie jak ten Roccat Savu, są zaprojektowane specjalnie dla praworęcznych. Myszy oburęczne, takie jak Zowie EC1-A, są zazwyczaj symetryczne, dzięki czemu można ich używać na obu rękach.

Kilka wybranych myszy jest dostępnych w wersji dla osób leworęcznych, na przykład Razer DeathAdder. Niestety, opcje dla osób leworęcznych są rzadkością, więc osoby leworęczne mogą chcieć zamiast tego szukać myszek oburęcznych.

Fizyczny rozmiar i kształt myszy jest również ważny ze względu na wielkość dłoni. Ogólnie rzecz biorąc, większe myszy czują się lepiej dla osób z większymi rękami, a mniejsze dla osób z mniejszymi. Możesz również preferować szerszą mysz, aby oprzeć się na kciuku lub palcu. (Mionix Naos 7000 jest doskonałym przykładem szerokiej myszy, która podtrzymuje całą rękę).

Wysokość i długość myszki może również odgrywać pewną rolę, w zależności od stylu uchwytu. Zbyt wysoka mysz może czuć się niekomfortowo przy chwytaniu za dłoń, podczas gdy zbyt długa nie będzie działać przy chwytaniu pazurami.

Waga myszy wpływa również na Twój poziom komfortu. Niektórzy preferują lekką mysz, która nie będzie się czuć uciążliwa przez kilka godzin użytkowania, podczas gdy inni mogą preferować bardziej "solidne" uczucie ciężkiej myszy. Obecnie niektóre myszy pozwalają na dodawanie lub usuwanie małych ciężarków, aż do momentu, gdy znajdziesz idealne wyczucie. (Corsair Raptor M45 i Logitech G502 to dwa przykłady myszy, które można dostosować do własnych potrzeb).

Precyzja
Zadaniem myszy jest śledzenie ruchów dłoni i przekładanie ich na ruchy kursora na ekranie. Jeśli mysz nie może śledzić ruchów dłoni tak dokładnie, jak chcesz, nie spełniła swojego zadania i powinna się wstydzić. Najważniejszym zadaniem myszy jest być precyzyjnym.

Czujnik myszy odgrywa największą rolę w jej precyzji. W nowoczesnych myszach do śledzenia ruchów wykorzystuje się optyczny czujnik LED lub czujnik laserowy. Ogólnie rzecz biorąc, czujniki optyczne cechuje najwyższa precyzja, ale nie działają one na błyszczących powierzchniach ani na szkle. Dla porównania, myszy laserowe będą działać na niemal każdej powierzchni, ale czasami nie są tak precyzyjne jak czujniki optyczne.

Często cytowaną specyfikacją dla myszy jest DPI (kropki na cal) lub CPI (liczy się na cal).

Uważajcie: DPI i CPI mierzą czułość, nie precyzję. Nie daj się nabrać na kupno myszy z wysokim DPI, myśląc, że będzie bardziej precyzyjna.

Ogólna zgoda jest taka, że wszystko, co mieści się w zakresie od 1000 do 2000 DPI, jest wrażliwością doskonałą. Gracze, którzy grają w szybkie, konkurencyjne gry, mogą chcieć myszy z DPI w zakresie od 2,400 do 3,200. Powyżej 3.200 czułość może jednak stać się bardziej przeszkodą niż korzyścią, ponieważ może nie pozwalać na precyzyjne śledzenie.

Potrzebujesz kursora na ekranie, aby przejść do dokładnego punktu, o którym myślisz, że się uda, aby uniknąć żmudnych kliknięć i zminimalizować frustrację.

Nieprecyzyjna mysz może cierpieć na rozstrojenie, problemy ze śledzeniem, wymuszone przyspieszenie lub więcej. Niektóre formy niedokładności, takie jak przyspieszenie, mogą być akceptowane przez niektórych użytkowników. Z drugiej strony, jitter - gdzie kursor przeskakuje losowo kilka pikseli w przypadkowych kierunkach - jest powszechnie nie do przyjęcia.

Ogólnie rzecz biorąc, gracze będą chcieli myszki o doskonałej lub prawie doskonałej precyzji, podczas gdy ogół użytkowników będzie w porządku z precyzją, która jest "wystarczająco dobra".

Oprócz czujnika, na precyzję wpływa opóźnienie, które może być problemem w przypadku myszy bezprzewodowych. Myszy przewodowe mają bardzo małe opóźnienie, a więc są zazwyczaj najlepszą opcją dla graczy. Niektóre myszy bezprzewodowe mają wystarczająco dobre opóźnienie, ale niektóre z nich są wręcz okropne. Mieliśmy doświadczenie z niektórymi myszami bezprzewodowymi, które są tak opóźnione i nieprecyzyjne, że nie nadają się do gry.

Układ przycisków
Niektórzy ludzie chcą tylko dwóch przycisków i kółka do przewijania. Inni mogą być niezadowoleni z czegoś, co ma mniej niż siedem lub osiem przycisków. Zazwyczaj gracze wolą mieć więcej przycisków, które służą określonym celom podczas grania.

Ale prawda jest taka, że wielu graczy - nawet tych, którzy wygrywają duże turnieje - używa myszy z zaledwie trzema przyciskami. Z drugiej strony, niektórzy gracze MMO używają myszy z kilkunastoma przyciskami.

Jeśli wiesz, że z jakiegoś konkretnego powodu będziesz potrzebował dodatkowych przycisków na myszy, to zdobądź mysz z niezbędnymi przyciskami. W przeciwnym razie możesz zapłacić za dodatkowe przyciski, których nie będziesz używał.

Dodatkowe funkcje
Wiele myszy posiada dodatkowe funkcje, które mogą, ale nie muszą wpływać na Twój wybór.

Odległość podnoszenia odnosi się do tego, jak wysoko można podnieść mysz, zanim przestanie ona śledzić. Mała odległość do startu jest prawie zawsze lepsza, o ile masz przyzwoitą podkładkę. Mysz z dużą odległością do startu może kontynuować śledzenie, gdy podnosisz ją do innej pozycji, co może być irytujące.

Niestandardowa waga jest kolejną cechą, którą chcą niektórzy ludzie. Pozwala ona na to, aby mysz ważyła dokładnie tyle, ile chcesz.

Posiadanie przewijaka w dwóch trybach pracy może być dla niektórych osób przeszkodą w zawarciu umowy, podczas gdy inni mocno pragną tej funkcji. Pozwala ona na przełączanie się między przewijaniem od kliknięcia do kliknięcia, a przewijaniem bezstopniowo. (Logitech G502 posiada funkcję przewijania w dwóch trybach).

Inne osoby mogą być zachęcane do dostosowywania świateł do własnych potrzeb, podczas gdy innych może to w ogóle nie obchodzić.

Podkładki pod myszki
W końcu, często się nas pyta: Czy potrzebujesz podkładki pod mysz?

Nie potrzebujesz absolutnie podkładki pod myszkę, ale zdecydowanie zalecamy jej użycie. Dobra podkładka zmniejsza tarcie, zapewniając płynniejszy poślizg i poprawiając precyzję. Podkładki zmniejszają również zużycie zarówno myszy, jak i stołu.

Wniosek
Żadna mysz nie jest idealna dla wszystkich. Jeśli to możliwe, radzimy przetestować mysz osobiście, aby ustalić, czy czuje się ona dla Ciebie dobrze. Jeśli to nie wchodzi w grę, przeczytaj kilka godnych zaufania recenzji i zaleceń, dokładnie rozważając czynniki, które wpływają na wydajność i samopoczucie myszy. Idealna dla Ciebie mysz może być nieprzydatna dla innej osoby, dlatego ważne jest, aby zrozumieć swoje własne preferencje.

 

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z firmowymi gadżetami.

Jakie są popularne gadżety reklamowe?
Czy warto inwestować w firmowe gadżety?
Jak przyciągnąć klientów swoimi dodatkami?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@stylgraf.pl

Galeria